Schlitz PIANALE Akademisi Masterclassları – 2. ve 3. Günler

2. Gün | Day 2

Bugün PIANALE’nin ikinci günüydü ve günümüz sabahtan Almanca dersiyle başladı. Derste dil bilgisinden ziyade günlük konuşmada kullanılan cümleler ve kelimeleri öğreniyoruz. Öğretmenimiz klasik müzik konusunda bilgiliydi, böylece Almanca’da müzik ile ilgili bir sorumuz olursa rahatlıkla cevaplıyordu.

Today was the second day of the PIANALE and we started the day with a German class. Instead of grammar, we learn phrases or words that are used in daily life. Our teacher was also into classical music, so she could easily answer our questions about music.

DSCN6334.JPG

Daha önce söylediğim gibi herşey çok dakik işliyor, ancak bu dakiklik tesadüf eseri olmuyor. Herşey son ayrıntısına kadar programlanmış, çalışma saatleri ve odaları da dahil. İlk gün yapılan hoşgeldiniz konuşmasından sonra hepimize birer dosya verildi. Bu dosyada hocalarımız hakkında kısa bilgi, hangi konserde nasıl giyinilmesi gerektiği, konserlere giden otobüsün kalkış saatleri vs. bilmemiz gereken herşey bulunuyordu. 13 çalışma odasından ikisinde kuyruklu piyano var (piyanoların tümü Steingraber marka), ve bu sabah bu iki odadan biri bir saatliğine bana verilmişti. Grigory Gruzman ile ilk dersim de bugün, o yüzden dersten önce bu çalışma odası çok yararlı oldu. Derste Chopin Etüd Op. 25 No. 1 ve Beethoven Sonat No. 12 (La bemol maj.) çalıştık. Beethoven’da ritmik yapının bütünlüğünden ve temanın baskınlığının öneminden bahsederken Chopin’de daha teknik konulara girdik.

As I said before, timings are very precise and this is no coincidence. Everything is scheduled from start to end, including practice rooms and times. After the welcoming speech they gave us a folder. In this folder you can find information about teachers, dress code for concerts, bus times for concerts, etc… There are 13 practice rooms, and 2 of them have Baby Grand pianos (all pianos are Steingraber) and this morning, I had a practice time scheduled in one of these grand piano rooms. My first lesson with Grigory Gruzman is right after the practice, so it was very helpful. We studied Chopin Etude Op. 25 No. 1 and Beethoven Sonata No. 12 (A flat Major). While playing Beethoven, he suggested me to stay in a stable tempo, and Chopin was more of a technical study.

IMG_2904.JPGAkşam PIANALE’deki büyük katılımcıların verdiği bir konser vardı. Konser Lauterbach kasabasındaki Hohhaus müzesinde gerçekleşti. Müze binası çok güzeldi, içinde de Lauterbach kasabasına ait tarihi önem taşıyan nesneler sergileniyordu.

In the evening there was a concert of senior participants. The concert hall was in Hohhaus museum, which is in a small town, Lauterbach. The building was gorgeous, and inside there were historical objects of Lauterbach on display.

IMG_2932.JPG

Tüm Hessen boyunca yeni bina yok denecek kadar azdı. Hep restore edilmiş eski binalar görüyorduk. | There were little or no new style buildings at all. Restorated buildings were more common, no matter where you go.

IMG_4493.JPG

Müzeden bir görüntü. Sol altta Lauterbach kasabasının maketi bulunuyor. Sağdaki bina maketi ise İkinci Dünya Savaşı’nda yıkılan bir sinegoga ait. | A photo from the museum. On the left is the model of Lauterbach and on the right is the model of a synagogue that was collapsed during WW2.

IMG_2945.JPG

Konserden önce kuliste bulduğumuz bir klavsen ile çok eğlendik. | We’ve had so much fun with the harpsichord which was in the backstage.


3. Gün | Day 3

Bugün PIANALE’nin üçüncü günüydü ve iki öğrenci konserinin ilki bugündü. Ben ikinci konserde çalacağım. Normal bir gündü, sabahtan Almanca dersi, iki saat öğleden önce, iki saat öğleden sonra çalışma, akşam da konser. Konser, Schlitz’e yarım saatlik mesafede bulunan Fulda şehrinde Teoloji fakültesinde yer alıyordu. Fakültenin hemen önünde de müthiş bir katedral bulunuyordu.

Today was the third day of PIANALE and the first junior concert was also this day. I’ll be playing in the second concert. It was an ordinary day, German class, four hours of practise (two in the morning, two in the afternoon), and the concert of course. The concert took place in Fulda Theology Faculty (Fulda is a city 30 minutes away from Schlitz) and there was a gorgeous cathedral right in front of the faculty.

IMG_2946.JPG

 

IMG_2958.JPGProvalar | Rehearsal

3 comments

    1. Sevgili emre’miz..tum turk genclerine onderlik yapiyorsun.Ulkemizin gurur kaynagisin.seni seviyoruz.takipcin.muko teyzen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s