Princeton Üniversitesi Edna Golandsky Taubman Sempozyumu | 7. Gün

Bugün Princeton Üniversitesi’nde düzenlenen Taubman sempozyumunun son günüydü. Çoğumuz bu hissi biliriz; son okul gününde herkesin üzerine çöken rehavet. Aslında gayet normal, çünkü her sabah 7:15’te Yoga’yla başlayıp akşam 10:00’da konser ile biten bir haftanın tatlı yorgunluğuydu bu. Son gün olmasına rağmen yine yoğun bir ders programı tekrar etti.

Bugünün ilk dersi “Atlamalar” hakkındaki bir seminerdi. Atlamalar seminerinde Prof. Mary Moran, arasında uzun mesafe olan iki notayı çalarken “legato (bağlı)” bir ses elde etmenin yollarını anlattı. Öğleden sonra Mariko Sato ile son dersimi yaptım. Akşam Richard Stolzman – Yehudi Wyner ikilisinin konseri vardı. Konserden hemen sonra parti için Butler koleji binasına gittik.

Today was the last day of the symposium. Most of us know this feeling; the relax of the last day at school. Actually it’s pretty normal, because our daily program starts at 7:15 AM with Gentle Yoga, and ends at 10:00 pm with a concert. Although it’s the last day, we were busy until the end of the day.

First lecture of the day was Prof. Mary Moran’s “Leaps” lecture. In this lecture, she talked about ways of getting a legato sound from two notes which are far away from each other. In the afternoon I had my last lesson with Mariko Sato. In the evening there was a concert of Richard Stolzman and Yehudi Wyner. Right after the concert we went to Butler College for the party.

IMG-20150803-WA0008
Emre Nurbeyler & Robert Durso

IMG-20150803-WA0010

Emre Nurbeyler & Ilya Itin

Emre Nurbeyler, Edna Golandsky, Adrienne Sirken

Emre Nurbeyler & Edna Golandsky

Burada geçirdiğim bir haftada hepimiz çok şey öğrendik. Parmaklarımızın gerçek potansiyelini ortaya çıkararak tuşlara daha kararlı basmayı, parmak ucundan başlayıp omuzlarımızın dibine kadar bir koordinasyon kurmayı öğrendik. Edna Golandsky’e beni bu değerli seminere davet ettiği için, Deren Eryılmaz’a tüm destek ve yardımları için, Adrienne Sirken ve Jonathan Eifert’e tüm bilgilendirme ve yardımları için, ve Prof. David Bellos’a evini gönüllü olarak bize tahsis ettiği için, Edna Golandsky ve Mariko Sato’ya derslerde özel ilgileri için, Mary Moran’a kitabı ve güzel dilekleri için ve diğer emeği geçen herkese çok çok teşekkür ediyorum. Yarın eve dönüş için uzun bir yolculuğumuz var. Dönünce yine uzun bir çalışma beni bekliyor.

Ağustosun sonu / Eylülün başı gibi Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi (AIMA) İdil Biret Masterclass’ından yazacağım. bir ay sonra görüşürüz!

This week, at this symposium, we learnt a lot of things, Things like unleashing the potential of our fingers. Things like the coordination from our shoulders to our fingertips. Huge thanks to Edna Golandsky for inviting me, Deren Eryılmaz for her help and support, Adrienne Sirken and Jonathan Eifert for their help and information, Prof. David Bellos for his beautiful house, Edna Golandsky and Mariko Sato for their interest in lessons, and every other people for their work.

In late August/early September I’ll be writing from Ayvalık International Music Academy (AIMA) İdil Biret piano masterclass. Stay tuned, and see you in a month!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s