Gürcistan Tiflis Mozart Yarışması ve Festivali – 1. Gün

Gürcistan’dayım! | I’m at Georgia!

Gürcistan’ın Tiflis şehrinde gerçekleşen II. Uluslararası Mozart Yarışması ve Festivali’ne ben de katılıyorum. Georgia Üniversitesi’nin Sanat Akademisi binasında yapılan bu yarışmada adından da anlaşılabileceği gibi odak noktası Mozart.

I have participated in II. International Mozart Competition and Festival at Tbilisi, Georgia. The competition takes place at University of Georgia’s Art Academy building, and is obviously centered around Mozart.

img_0003-2

Sabah otele yerleşip dinlendikten sonra hemen keşif için kendimizi dışarı attık. Bugüne kadar bu tür çalışmalar için hep batıya gittim ve ilk defa doğuya da gidebilmek benim için çok ilginç bir deneyim oldu. Her şeyden önce insanları sıcakkanlı ve sevecen, düşünce yapılarımız da genel olarak çok benzer olduğu için hiç yabancılık çekmedim. Eski kültürden yoğun izler taşıyan bir şehirdi, tıpkı geçen sene gittiğim Weimar gibi.

After settling in the hotel we quickly went outside to explore the city. Up until this day, the studies I participated in were always at Europe or USA. This is my first time going to the East, and it is a fascinating experience for me. First of all, the people are very friendly. I never felt out of place because our mentality is generally similar. The city bears traces from older culture too, just like Weimar as I saw last year.

img_0009-2
Emre Nurbeyler & Tamara Poddubnaya

Okula gelip biraz çalıştıktan sonra Tamara Poddubnaya ile masterclass yaptık. Mozart’ın 7 numaralı sonatını (K. 309 Do Maj.) ve Ravel’den Alborada del Grazioso çalıştık. Mozart’ta genel olarak nefes almaya, rahat çalmaya ve birbiriyle bağlantılı cümleleri belirtmeye baktık. Ravel’de ise sanki bir orkestra yönetiyormuşçasına çalmaya çalıştık.

After arriving at the school and practising for a while, I had a masterclass lesson with Tamara Poddubnaya. We studied Mozart Sonata No. 7 (K. 309, C Maj.) and Ravel Alborada del Grazioso. While studying Mozart, we focused on breathing, relaxing and pointing out correlated phrases. On Ravel however, we tried to play the piano as if we were conducting an orchestra.

img_0010-2

Bir çalışma biter bitmez hemen diğeri başladı. Gürcistan Üniversitesi Müzik Akademisi müdürü ve ünlü Gürcü piyanist Valerian Shiukashvili ile aynı eserleri çalıştık. Shiukashvili enerjisi çok yüksek biri, bunu özellikle Mozart’ın son bölümünü çalışırken farkettim. Aklımdaki tatlı ve mütevazı Rondo anlayışını kırıp yerine görkemli bir senfoni Rondo’su yerleştirdi. Ravel’de de aynı şekilde, içimdeki enerjiyi esere daha iyi yansıtmamı söyledi.

As soon as one masterclass ended, the other began. I studied with Valerian Shiukashvili. He is the director of the University of Georgia Art Academy, and a famous Georgian pianist. He has a very high energy level, I noticed this while we were studying Mozart’s last movement. He shattered my thoughts about a cute and humble Rondo and replaced it with a gorgeous symphony Rondo. Same thing goes for Ravel as well, he told me to reflect my energy better on the piece.


Akşam dersler bittikten sonra etrafı biraz gezdik. Otelimizin bulunduğu bulvarda çok güzel tarihi binalar vardı. | In the evening after the masterclasses, we took a walk on our hotel’s street. There are some historical buildings there.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s